Kombinationen af keramisk non-stick-belægning og den unikke laserætsning gør denne serie til en køkkenfavorit.
Det laserætsede design med hævet stål skaber luftlommer. Det gør det muligt for olier og kødsaft at flyde mellem maden og panden, hvilket giver en saftigere og sprødere stegning. Madlavning og rengøring bliver lettere, og du kan også lave mad med mindre fedt og olie. Designet gør det også muligt at bruge alle typer redskaber, inklusive stål, uden at beskadige non-stick-belægningen.
Gryderne har en 2,6 mm induktionsbund og aluminiumsvægge for optimal varmeledning:
0,5 mm 18/8 stål
1,5 mm aluminium
0,6 mm 18/0 stål
2 lag g7 keramisk belægning
Gryderne har en 3-lags slagfast bund på 2,6 mm, der strækker sig fra bund til top.
Stegepanden har 2,6 mm vægge og en tyk, solid induktionsbund på 7,6 mm, som bevarer sin stabile form. 2 lag g7 keramisk non-stick belægning.
Serien har en komplet induktionsbund af aluminium og stål, som sikrer jævn opvarmning.
Gryderne har en praktisk hældekant og en indbygget si i låget. Optimal fås både med og uden non-stick-belægning, så du kan kombinere og skræddersy din egen samling af køkkengrej.
Tåler opvaskemaskine og er egnet til alle kogeplader og ovn op til 260°c.