&Home Sengesæt Heaven i bomuld, 2 dele
143 DKK+4 farver
Leveret på 2-4 hverdage
• Pudebetræk i blød bomuld
• Panelmønster, samme print på begge sider
• Trådtæthed: 144 TC. (Trådtætheden angiver antal tråde, Thread Count, pr. kvadrattomme i et stof. Jo højere trådtæthed desto højere kvalitet.)
Vi samarbejder med Better Cotton om at forbedre bomuldsfarme over hele verden. Better Cotton er en global velgørenhedsorganisation, der uddanner bomuldsbønder i metoder til mere bæredygtig bomuldsdyrkning og arbejder for mere effektiv brug af vand og reduceret brug af pesticider. Better Cotton giver bomuldsbønderne forbedrede sociale, økonomiske og miljømæssige forhold. Ved at vælge vores bomuldsprodukter støtter du vores investering i Better Cottons mission. Better Cotton er en del af et massebalancesystem og kan ikke spores fysisk til slutprodukter. For mere information om Better Cotton, besøg bettercotton.org/learnmore.
Produktet er certificeret i henhold til MADE IN GREEN by OEKO-TEX®, et sporbart produktmærke, der attesterer, at produktet er testet og fri for stoffer, der kan være skadelige for sundhed og miljø. Dette gøres gennem certificering i overensstemmelse med STANDARD 100 by OEKO-TEX®. Derudover garanterer MADE IN GREEN by OEKO-TEX®-mærket, at produktet er fremstillet med bæredygtige processer under socialt ansvarlige arbejdsforhold. Produktionskæden kan spores via en unik QR-kode på mærket.
Licensnummer og testinstitut: 2011PK0073 AITEX
Varenummer: 2074185-01-05
Billeder tagget med #ellos på Instagram.