Midlertidig utsolgt
Gummistøvler fra Ilse Jacobsen
Trekvartlange, klassiske gummistøvler med snøre, fra Ilse Jacobsen, er luksuriøse og håndlavede i Europa. Snøren løber gennem sølvfarvede metalsnørehuller og hægter foroven. Skaftvidden kan justeres med snøren, bag snøren er der en hel, foldet kile. Støvlerne er fremstillet i PVC-fri gummi med blødt for. Indersålen er varmeisolerende. Flot formet ydersål i let, støddæmpende EVA med varmeisolerende egenskaber.
Støvlerne er fremstillet i kuldemodstandsdygtigt materiale, så kulden ikke vil ødelægge dine støvler. Sålen tåler temperaturer ned til -40. Gummidelene tåler temperaturer ned til -20.
Snørebåndene kan vaskes i maskine. Vi anbefaler, at du placerer dem i en vaskepose så de ikke filtret sig sammen.
Ilse Jacobsens karakteristisk stil kendeteges ved afslappet luksus og dagligdags funktionalitet, nøje knyttet til den skandinaviska livsstil.
Overdel: PVC-fri naturgummi (85%). Snørebånd af 100% bomuld
for: tekstil af 60% viskose, 40% bomuld
Indersål: tekstil af 45% viskose, 35% polyester, 20% polyakryl
ydersål: EVA
Skafthøjde: ca. 26 cm i str. 40
Skaftvidde: ca. 36 cm + bælg i str. 40
Hælhøjde: ca. 2,5 cm
- Funktion: Vandtæt
- Indersål: Tekstil
- Materiale: 100% Gummi
- Overdel: Syntet
- Ydersål: EVA
Varenummer: 1056369-09-36
30% rabat på din dyreste vare*+ 15% rabat på resten af orden*. Brug koden: 3015
*Gælder på almindelige priser, når du køber 2 eller flere varer indtil 16/12. Se de fulde vilkår og betingelser ved kassen.
Det mener andre
Bedømmelse 5 af 5 Verifierad købereKomfortable støvler
De passer godt i størrelse, behagelige at gå i. Jeg vil bære dem især når jeg cykler på arbejde, og de passer perfekt nu til efteråret
Helene R — 2023-10-26
Rapporteret
Bedømmelse 5 af 5 Verifierad købere👍
Fantastisk 👍
Mai-Britt A — 2023-09-06
Rapporteret
Bedømmelse 5 af 5 Verifierad købereGummistøvler
Meget godt tilfreds 👍
Kitt Ø — 2023-06-23
Rapporteret
Bedømmelse 5 af 5 Passer min brede fod godt og er gåvenlig
Stilfuld, praktisk til komfortabel. Præcis hvad jeg søgte. Med 40% rabat ok pris for høj kvalitet. Jeg er meget tilfreds.
Stövlan — 2022-11-01
Rapporteret
Bedømmelse 5 af 5 Bedste boot
Komfortabel støvle med den højeste komfort. Dine fødder trives i vådt og tørt vejr. Helt perfekt!
Biggan59 — 2020-05-25
Rapporteret
Bedømmelse 5 af 5 Meget hyggelige gummistøvler.
Komfortabel støvle selv for dem, der har en lidt bredere fod.
Ello18 — 2018-05-08
Rapporteret
Bedømmelse 5 af 5 Bedste gummistøvler jeg nogensinde har haft
De er super bløde og behagelige at gå langt i . Jeg købte et nr. mindre (38) end jeg plejer (39)og de passer perfekt. Et rigtig godt køb
Tovek — 2018-01-31
Rapporteret
Bedømmelse 5 af 5 Fremragende!
Mener, at det opfyldte alt, hvad jeg forventede. Ikke så tung støvle. Godt foret, og rigtig god pasform. Glat at trække på. Bedste gummistøvle, jeg har haft indtil videre, og stilfulde…
Garran — 2016-10-24
Rapporteret